مسیر – جهت نیروهای اورژانس مهران مدیری مراسم ختم

مسیر – جهت: نیروهای اورژانس مهران مدیری مراسم ختم خانواده بازیگران بازیگر خانواده اورژانس

گت بلاگز اخبار اجتماعی بازداشت چهار مدیر وزارت صنعت در خصوص ثبت سفارش ماشین

معاون اول قوه قضاییه گفت: در خصوص ثبت سفارش ماشین ۵ مدیر وزارت صنعت و معدن دستگیر شدند که چهار نفر در بازداشت هستند.

بازداشت چهار مدیر وزارت صنعت در خصوص ثبت سفارش ماشین

بازداشت چهار مدیر وزارت صنعت در خصوص ثبت سفارش خودرو

عبارات مهم : بازار

معاون اول قوه قضاییه گفت: در خصوص ثبت سفارش ماشین ۵ مدیر وزارت صنعت و معدن دستگیر شدند که چهار نفر در بازداشت هستند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در حاشیه جلسه مسئولان عالی قضایی، راجع به پرونده های اخیر سکه، ارز و ماشین افزود: قرار شد در این دسته از پرونده ها معاون اول قوه قضاییه با همکاری دادستان کل کشور به عنوان رسیدگی، هماهنگی و همکاری کنند.

بازداشت چهار مدیر وزارت صنعت در خصوص ثبت سفارش ماشین

وی گفت: در این خصوص اقداماتی صورت گرفت و پرونده هایی که در استان های متفاوت مطرح هست، قرار شد بررسی شود و اگر چنانچه مورد نیاز باشد همه اینها در پایتخت کشور عزیزمان ایران مورد پیگیری قرار گیرد، البته این عنوان در حال بررسی است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در این پرونده ها نشستی با حضور قضات پیگیری کننده به پرونده و همچنین دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران و ضابطان و خود بنده برگزار شد که ضمن هدایت مسایل و نظارت بر آنها تسهیلاتی داده شد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در خصوص ثبت سفارش ماشین ۵ مدیر وزارت صنعت و معدن دستگیر شدند که چهار نفر در بازداشت هستند.

وی افزود: در خصوص پرونده ثبت سفارش به خاص ماشین تاکنون ۵ نفر از مدیر و احیانا همکاران فعلی و چند ماه قبل وزارت صنعت، معدن و تجارت دستگیر شدند که چهار نفر در بازداشت هستند.

محسنی اژه ای گفت : یکی از دستگیر شدگان مدیرکل شرکت توسعه تجارت و دیگری معاون وی است و یک نفر هم طراح این سامانه است که اخیراً منفصل شده است بود که وی نیز بازداشت شده است و فرد چهارم نیز خانمی است که تا دو سه ماه پیش یعنی همزمان با ثبت این سفارش ها همکاری و مسئولیت داشته است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: به دادستانها گفته شد روند پیگیری را تسریع کنند و هیچ گونه اغماضی در خصوص فردی که مورد اتهام قرار گرفته است و در هر موقعیتی که باشد، نکنند.

بازداشت چهار مدیر وزارت صنعت در خصوص ثبت سفارش ماشین

وی گفت : همچنین دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران و دادستان کل کشور در این خصوص نامه هایی به وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشته بودند و دادستان کل کشور نیز نامه ای به بانک مرکزی نوشته بود که هرچه سریعتر در خصوص ثبت سفارش ها لیست آنها را جهت ما بفرستید و روز پنجشنبه بانک مرکزی آن را جهت دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران و کل کشور فرستاد که امروز دادستان کل کشور گفت سی دی آن فرستاده شده است است و بررسی می کنیم، البته نواقص زیادی دارد که از بانک مرکزی می خواهیم برطرف کند.

معاون اول قوه قضائیه گفت: در بحث ثبت سفارش و تخصیص ارز قطعا تخلف شده است است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در خصوص ثبت سفارش ماشین ۵ مدیر وزارت صنعت و معدن دستگیر شدند که چهار نفر در بازداشت هستند.

وی افزود: ما علاوه بر وزارت صنعت و معدن که نامه نوشتیم و پاسخ داده شده است و به وسیله دادستان ها در حال بررسی است به وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز نامه ای نوشتیم که هنوز جواب ندادند و امیدوارم جواب بدهند.

وی گفت: با این پاسخ هایی که دادند، با افرادی که تحت تعقیب قرار گرفتند و افرادی که دستگیر شدند؛ از تعدادی از کسانی که وارد کننده بودند حتی از شرکت ها نیز احضار شدند و همکاران ما از آن ها مشغول تحقیق هستند.

بازداشت چهار مدیر وزارت صنعت در خصوص ثبت سفارش ماشین

محسنی اژه ای گفت: این اتفاقات که رخ داد، دو بخش دارد یک بخش این است که آیا وزارت اقتصاد یا وزارتخانه های ذیربط ثبت سفارشی را که انجام داده اند و بانک مرکزی تخصیص ارزی که جهت آن ثبت سفارش ها بوده ایا این تخصیص ارز و ثبت سفارش ها در شرایط کنونی درست بوده است یا خیر و کالایی که وارد شده است است واقعاً در این شرایط ارز به آن ها باید داده می شد که بخش عمده قضیه این مورد است.

وی ادامه داد: بخش دیگر این است که آیا تخلف یا فسادی در این زمینه صورت گرفته است یا خیر؟ اکنون آنچه مسلم شده، این است که در ثبت سفارش و تخصیص ارز به این خودروها قطعاً تخلف صورت گرفته و اتهاماتی متوجه افراد است که بررسی می شود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در مورد کالاها نیز عنوان در حال بررسی است و گزارش های آن تازه به دست ما رسیده است که بررسی ها صورت می گیرد تا مشخص شود آیا در آنجا نیز این عنوان اولویت داشته است یا خیر؟ و شرکت هایی که تقاضا کردند و ارز به آن ها تعلق گرفته است در آنجا نیز تخلف شده است است یا خیر؟ که البته نامه آن تازه به دست ما رسیده و در حال بررسی است.

وی افزود: در خصوص کنترل بازار نیز یک سری اقداماتی صورت گرفته است بانک مرکزی از طریق صراف ها و عوامل غیر صراف که معمولاً جهت کنترل بازار بانک مرکزی در بحث ارز اجازه و اختیاراتی دارد که می تواند جهت کنترل بازار ارز تزریق کند، این کار را از دو طریق انجام داده است یکی از طریق صراف ها اعم از بانک ها و غیر بانکی.

محسنی اژه ای ادامه داد: یک مورد هم از طریق افراد و عواملی است که با بانک مرکزی همکاری می کنند، ولی صراف نبودند. در اینجا نیز اجمالاً مشخص شده است است که بخشی از این ارزی که جهت کنترل بازار داده شده، نه فقط تاثیر نداشته بلکه قضیه را تصویر کرده است.

معاون اول قوه قضائیه گفت: چون همین عوامل جایگزین اینکه این ارز را به قیمت بازار یا یک کمی به قیمت بازار بدهند تا بازار کنترل شود، اتفاقا آمدند برعکس عمل کردند و این ارز را همین عوامل مرتبط با بانک مرکزی بودند که بیش از قیمت بازار آن هم با یک تفاوت فاحش به بازار دادند، بنابراین هنگامی که قیمت را بالاتر از بازار دادند قیمت ها بلافاصله زیاد کردن پیدا کرده است.

وی افزود: در اینجا نیز جایگزین اینکه از افراد مورد اعتماد و صرافی ها استفاده شود، از صرافی های معدود و محدود استفاده شده است است که در اینجا نیز ممکن است از رانت افراد استفاده کرده باشند و مشکلاتی پیش آمده که عنوان در حال بررسی و در ابتدای کار است.

محسنی اژه ای ادامه داد: امیدواریم با عزم جزم همکاران بتوانیم هرچه سریع تر عنوان را دنبال کنیم.

معاون اول قوه قضائیه گفت: در خصوص دلالان ارزی و افرادی که دستگیر شده است اند بعضی در حال بازداشت هستند و بعضی نیز با قرار آزاد شدند، ولی تعدادی در پنج شش روز اخیر بازداشت شدند که در بازداشت هستند و پرونده آن ها در حال بررسی است که آیا این ارزی که بانک مرکزی داده به دست مصرف کننده ررسیده است یا با واسطه و دلال ها به خارج از کشور رفته است؟

وی افزود: عوامل و نشانه هایی وجود دارد که حتما بخشی از این ها به صورت غیر قانونی از کشور خارج شده است است و حتی در روز گذشته یک نفر که در حال تردد به پایتخت کشور عزیزمان ایران و خارج از کشور بوده و شواهدی وجود دارد که ارز را خارج کرده، دیروز در باکو (پایتخت جمهوری آذربایجان) دستگیر شده است است و فکر می کنم تاکنون به پایتخت کشور عزیزمان ایران انتقال یافته شده است است و چند نفر نیز در پایتخت کشور عزیزمان ایران دستگیر شدند که عنوان در حال بررسی است.

محسنی اژه ای گفت: در جلسه گذشته عالی مسئولان قضایی وزیر دادگستری تقاضا کرد که مدیر شرکت تعزیرات حکومتی در این جلسه حضور پیدا کند و ضمن اینکه گزارشی از عملکرد خود در سال ۹۶ ارائه کند بعضی از پرسشها و تنگناها را نیز مطرح کند که این پیشنهاد مورد موافقت قرار گرفت.

وی افزود: لذا در جلسه امروز مدیر شرکت تعزیرات حضور پیدا کرد و گزارش خوبی ا. زعملکرد شرکت تعزیرات در سال ۹۶ و سه ماهه سال ۹۷ ارائه داد و ضمن اینکه پرسشها و تنگناها را در بحث نظارت و اجرای احکام و پیگیری به بعضی از پرونده های سنگین و مهم بررسی و درخواست کمک کرد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در جلسه در این خصوص بحث و مصوب شد به منظور تامین بخشی از خواسته ها تعدادی محدود ۶ تا هفت نفر از قضات تمام وقت جهت شرکت تعزیرات در نظر گرفته شود.

وی افزود: همچنین در جلسه امروز مصوب شد جهت نظارت و پیگیری بخصوص در امر احتکار با دستورالعملی که دادستان کل کشور تنظیم و پیشنهاد می کند، دادستان ها در همه استان ها با تعزیرات حکومتی در این خصوص کمک کنند.

محسنی اژه ای گفت:همچنین در بحث تامین قاضی نیز قرار شد دستگاه قضایی یاری کند و در این خصوص با دولت و مجلس نیز صحبت شود تا در بحث تامین قاضی کارها مناسبی جهت گشایش کارها انجام شود.

وی افزود: دادستان کل کشور و دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز در جلسه مطرح کردند که بعضی از پرونده ها در شرکت تعزیرات مطرح است که با یک فاصله زمانی بعضا چند ماهه و حتی زیاد به قوه قضائیه ارسال می شود در حالی که این پرونده ها در صلاحیت آن ها (تعزیرات) نیست که مقرر شد شرکت تعزیرات در این امر یعنی ارسال این نوع پرونده ها به قوه قضائیه تسریع کند و آن پرونده هایی که قاچاق شرکت یافته است و در صلاحیت آن ها نیست، جهت پیگیری در دادگاه ها به دادگستری ارسال شود.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | پرونده | ثبت سفارش | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz