مسیر – جهت نیروهای اورژانس مهران مدیری مراسم ختم

مسیر – جهت: نیروهای اورژانس مهران مدیری مراسم ختم خانواده بازیگران بازیگر خانواده اورژانس

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی کارها عربستان علیه قطر یک پیروزی بزرگ جهت کشور عزیزمان ایران داشت / نشنال اینترست

نشریه نشنال اینترست در گزارشی با پرداختن به قطع روابط عربستان با قطر، نوشت: بحران سعودی قطر یک پیروزی بزرگ جهت کشور عزیزمان ایران به همراه داشت که تا حد زیادی ن

کارها عربستان علیه قطر یک پیروزی بزرگ جهت کشور عزیزمان ایران داشت / نشنال اینترست

نشنال اینترست: کارها عربستان علیه قطر یک پیروزی بزرگ جهت کشور عزیزمان ایران داشت

عبارات مهم : ایران

نشریه نشنال اینترست در گزارشی با پرداختن به قطع روابط عربستان با قطر، نوشت: بحران سعودی قطر یک پیروزی بزرگ جهت کشور عزیزمان ایران به همراه داشت که تا حد زیادی ناشی از حماقت خود سعودی ها بود.

به گزارش ایسنا، نشریه نشنال اینترست در ادامه نوشت: اینکه کشور عزیزمان ایران در بحران عربستان سعودی و قطر پیروز میدان بود تا حد زیادی ناشی از حماقت خود سعودی ها بوده هست. ریاض تلاش کرد تا قطر را به یک گوشه انزوای دیپلماتیک براند به این امید که دوحه در پاسخ به قرنطینه تحمیلی به وسیله عربستان و متحدان آن در خلیج (فارس) به سوی برادر بزرگ خود باز می گردد در حالی که کلاهش را به نشانه احترام از سر برداشته است.

کارها عربستان علیه قطر یک پیروزی بزرگ جهت کشور عزیزمان ایران داشت / نشنال اینترست

این تصور بر این درک مبتنی بود که پادشاهی کوچک قطر جهت تجارت، حمل و نقل هوایی، مواد غذایی و دیگر کالاها به شدت بر همسایگان بزرگش وابسته است تا حدی که قادر نخواهد بود در برابر محاصره اقتصادی و سفر مقاومت کند ولی آنچه اتفاق افتاد کاملا برعکس بود.

قطر به اجبار تمام درخواست های عربستان سعودی از جمله تعطیلی شبکه الجزیره و مهم تر از همه قطع روابط با کشور عزیزمان ایران کشوری که با آن در بزرگ ترین میدان گازی دنیا شریک است را رد کرد. قطر به دو علت توانست چنین کند. اول این که کشور عزیزمان ایران و به شکل خارق العاده ای ترکیه که روابط خوبی با عربستان داشت به سرعت به کمک قطر آمدند. دوم اینکه عربستان به درستی محاسبه کند که واشنگتن چقدر جهت روابطش با دوحه ارزش قائل است که این بیش از هر چیز به عنوان بزرگ ترین پایگاه هوایی آمریکا در منطقه که در قطر مستقر است بر می گردد. پایگاهی که جهت عملیات هوایی پنتاگون در افغانستان و سوریه مهم هست. با وجود بیانات ضدقطری رییس جمهور ترامپ که ناشی از بی توجهی کامل او به ارزش استراتژیک قطر جهت آمریکا بوده است پاسخ وزارت خارجه آمریکا در محافل عمومی و شخصی بسیار متفاوت بود. ریاض دریافت که هرگونه ترساندن نظامی علیه قطر با مخالفت آمریکا مواجه خواهد شد و به اهداف بزرگ ترین کشور در رابطه با همکاری راهبردی اش با واشنگتن در خلیج فارس آسیب خواهد زد.

نشریه نشنال اینترست در گزارشی با پرداختن به قطع روابط عربستان با قطر، نوشت: بحران سعودی قطر یک پیروزی بزرگ جهت کشور عزیزمان ایران به همراه داشت که تا حد زیادی ن

قطر اکنون با ذوق و لذت همان کاری که باید را انجام می دهد. قطر در 23 اوت اعلام کرد که قصد تقویت روابط دوجانبه اش با جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در تمام زمینه ها دارد و می خواهد سفیرش را به پایتخت کشور عزیزمان ایران باز گرداند. این یک پیروزی قابل توجه و تحولی غیرمنتظره جهت تلاش کشور عزیزمان ایران در جهت عادی سازی روابطش با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) به شمار می آید.

آنچه که در اینجا به همان اندازه اهمیت دارد، این است که نزدیکی روابط رسمی میان کشور عزیزمان ایران و قطر احتمالا اثرات مهمی بر جبهه سوریه دارد. کشور عزیزمان ایران و قطر در عنوان سوریه در دو جبهه مخالف قرار داشتند ولی با توجه به تحولات اخیر احتمالا مداخله در سوریه کم کردن خواهد یافت و دوحه حمایت مالی اش از گروه های مخالف بشار اسد را دست کم کم کردن خواهد داد، اگر متوقف هم نکند.

به نوشته نشنال اینترست، اصلاح روابط پایتخت کشور عزیزمان ایران و آنکارا از دیگر نتایجی است که در پی بحران قطر و کارها ناجور عربستان علیه قطر حاصل شده است هست. ترکیه در این میان قاطعانه از عربستان سعودی جدا شد و با وجود اختلافاتش با کشور عزیزمان ایران در مساله سوریه در عنوان قطر در صف بندی با کشور عزیزمان ایران در یک سو قرار گرفت.

کارها عربستان علیه قطر یک پیروزی بزرگ جهت کشور عزیزمان ایران داشت / نشنال اینترست

آنکارا و پایتخت کشور عزیزمان ایران هر دو تلاش کرده اند تا این اختلافات خود را نیز کم کردن دهند و به نظر می رسد که ترکیه در حال انجام تمام این سازش ها هست. این کشور واقعیت را نپذیرفته است که اسد که مورد حمایت کشور عزیزمان ایران واقع شده است است را نمی توان از طریق توسل به زور کنار زد. این عوض کردن در سیاست ترکیه که در یک سال گذشته ایجاد شده است است به وسیله نخست وزیر ترکیه در 20 اوت اعلام شد که گفته بود آنکارا مایل است این بحران با همکاری تمام بازیگران کلیدی مشمول بر بشار اسد رییس جمهور سوریه حل و فصل شود و این یک پیروزی قابل توجه هست. عربستان در نتیجه محاسبات غلطش که زیاد هر چیزی مبتنی بر غرور و گستاخی بوده است راه را جهت آخرین پیروزی دیپلماتیک کشور عزیزمان ایران هموار کرده هست. دیپلماسی ماهرانه و صبر نامحدود پایتخت کشور عزیزمان ایران آخر در حال نتیجه دادن است.

واژه های کلیدی: ایران | سوریه | پیروزی | سعودی ها | عربستان | عربستان سعودی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz